اخبار > 2 هزار عضو هیات علمی جدید در دانشگاههای علوم پزشکی کشور جذب می شوند


  چاپ        ارسال به دوست

2 هزار عضو هیات علمی جدید در دانشگاههای علوم پزشکی کشور جذب می شوند

800x600 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت ارتقای بدنه هیات علمی دانشگاهها را یکی از الزامات تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برشمرد و گفت: به منظور رفع بخشی از کمبودهای نظام سلامت در این زمینه، مجوز جذب 2 هزار عضو هیات علمی در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور توزیع شد.

دکتر لاریجانی گفت: ارتقای سلامت مردم کشور مستلزم وجود نیروی انسانی متعهد و متخصص در کشور است و همچنین برای ارتقای نظام سلامت ضروری است تا روحیه کارآفرینی نیز در بین دانش آموختگان رشته های علوم پزشکی تقویت شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: برکسی پوشیده نیست که اعضای هیات علمی دانشگاهها با نقش کلیدی که در امر تعلیم و تربیت دانشجویان علوم پزشکی کشور دارند می توانند اثرات بسزایی در ارتقای سلامت کشور در تمامی عرصه ها داشته باشند.

وی بدنه هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی را یکی از سرمایه های اصلی نظام سلامت برشمرد و اظهار داشت: متناسب بودن نسبت استاد به دانشجو یکی از شاخص هایی است که در تمامی دنیا برای کارآمدی نظام های آموزشی رصد می شود و حوزه آموزش نیز سعی شده تا این نسبت به سمت استانداردهای جهانی حرکت کند.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: در سال 1395 بیش از 1200 عضو هیات علمی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور جذب شدند. لیکن علیرغم همه تلاش هایی که شده باز هم نسبت استاد به دانشجو در علوم پزشکی با حد مطلوب فاصله دارد و این امر در آموزش های بالینی که مسلتزم ملاحظات خاصی است، بیشتر مشهود است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی یکی از نکاتی که مورد توجه ویژه قرار گرفته تامین زیرساخت های آموزش است، که به بحث تامین و توانمندسازی اعضای هیات علمی برای نظام آموزشی نیز توجه ویژه ای شده است.

وی تاکید کرد: تدوین برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و چشم انداز تحول در حوزه آموزش لزوم تقویت بدنه هیات علمی دانشگاهها را حائز اهمیت دو چندان نموده؛ چرا که امروز حضور فعال و مستمر اعضاي هيات علمي جهت اجراي بهينه طرحهاي گسترشي بسیار مهم است.

دکتر لاریجانی گفت: از ابتدای اجرای برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تلاش های زیادی برای ارتقای بدنه هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور انجام و باتوجه به وضعیت اعضای هیات علمی در دانشگاهها و مطالعه 200 دانشگاه برتر جهان نیاز حوزه سلامت به اعضای هیات علمی برآورد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه با کمبود حدود 10 هزار عضو هیات علمی در نظام سلامت مواجه هستیم اظهار داشت: طبق رایزنی با نهادهای ذیربط و در راستای رفع این کمبودها مجوز جذب 2000 عضو هیات علمی برای سال جاری اخذ گردید.

وی افزود: همزمان بررسی های کارشناسی نیز درخصوص نیاز دانشگاههای علوم پزشکی به جذب عضو هیات علمی به عمل آمد و بر این مبنا 2000 مجوز اخذ شده به صورت عادلانه و برمبنای نیاز بین دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی کشور توزیع شد.

رونوشت

رونوشت

 
 


١٤:٣٢ - 1396/02/17    /    شماره : ١٣٨٩٥١    /    تعداد نمایش : ٧٧٢