اخبار > مناطق آمایشی باید با شناسایی مخاطب خود به صورت هدفمند در مسیر بین المللی سازی نظام سلامت حرکت کنند


  چاپ        ارسال به دوست

مناطق آمایشی باید با شناسایی مخاطب خود به صورت هدفمند در مسیر بین المللی سازی نظام سلامت حرکت کنند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع مدیران و معاونین بین الملل مناطق آمایشی کشور با اشاره به برنامه های کلان وزارت بهداشت برای توسعه بین المللی سازی در نظام سلامت بر لزوم همکاری تمامی بخش های دانشگاههای علوم پزشکی و وزارت بهداشت در این امر تاکید کرد.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در سومین نشست معاونین و مدیران بین الملل کلان مناطق آمایشی کشور که در روز سه شنبه 28 دی ماه 1395 در حوزه بین الملل وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به عزم جدی وزارت بهداشت برای توسعه بین المللی سازی در نظام سلامت کشور گفت: دانشگاههای علوم پزشکی کشور باید در بحث بین المللی سازی افق های بزرگتری را رصد کنند. برخی از انستیتوها و دانشگاههای معتبر جهان ظرفیت همکاری با نظام سلامت کشور را دارند که باید رصد و شناسایی شوند و به صورت هدفمند در این حوزه حرکت کنیم.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه دستیابی به مرجعیت علمی تکلیفی است که از سوی مقام معظم رهبری به دستگاههای کشور ابلاغ شده است، اظهار داشت: حضور در عرصه های بین المللی یکی از مهمترین راهکارهایی است که برای دستیابی به مرجعیت علمی باید پیگیری شود و در اسناد بالادستی کشور نیز به این امر تاکید زیادی شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: علاوه بر بحث مرجعیت الزامات دیگری نیز وجود دارد که حضور در عرصه های بین المللی را ضروری می سازد.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان ارتباط با مجامع علمی جهان علاوه بر اینکه می تواند به خلق ثروت دانش بنیان در نظام سلامت  کمک کند، از طریق ارتباط علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی کشور با دانشمندان جهان می تواند زمینه های ارتقای نیروی انسانی نظام سلامت کشور را فراهم آورد.

دکتر لاریجانی توسعه زبان فارسی و فرهنگ اسلامی ایرانی در جهان را یکی دیگر از ضرورت های بین المللی سازی ذکر کرد و افزود: کشور ما ظرفیت های زیادی برای همکاری های بین المللی دارد که باید از آن بهره برداری شود.

وی با اشاره به به ظرفیت های کشور در حوزه آموزش علوم پزشکی  خاطرنشان کرد: در همه مناطق آمایشی کشور پتانسیل های خوبی وجود دارد و مناطق می توانند با استفاده از این ظرفیت ها در مسیر بین المللی سازی حرکت کنند. تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که در صورتی در مسیر بین المللی سازی موفق می شویم که هر منطقه و دانشگاه مخاطب خود را در این بحث تعریف کند و هدفمند در این مسیر گام بردارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به پیشرفت های علمی کشور طی دهه های اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه پیشرفت خوبی در حوزه علم داشته ایم گفت: یکی از دلایل پیشرفت کشورها در حوزه های علمی حضور در عرصه های بین المللی است و کشور ما نیز برای رشد بیشتر باید در این مسیر قدم بردارد.

وی تاکید کرد: اگر چه جذب دانشجوی خارجی یکی از شاخص های حرکت به سمت بین المللی سازی است، لیکن دانشگاهها برای ارتقای جایگاه خود در مجامع بین المللی باید ظرفیت ها و شواهد موجود را به جوامع جهانی معرفی کنند.

دکتر لاریجانی گفت: برای بهره برداری از ظرفیت های خوبی که داریم لازم است ارتباط بین بخش های مختلف دانشگاهها بیشتر شود.

وی با بیان اینکه یکی از راهبردهای مهم در برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی توسعه بین المللی آموزش است، اظهار داشت: نقشه آمایش بین الملل تدوین شده و در این نقشه به هریک از مناطق آمایشی ماموریت داده شده تا روابط خود را با برخی کشورها گسترش دهند. لازم است تا مناطق آمایشی کشور بازار سلامت کشورهای هدف را رصد و ظرفیت ها و مراکزی که برای همکاری مناسب تر هستند را شناسایی نمایند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت سامانه Education Iran  را بستری مناسب برای معرفی ظرفیت دانشگاهها ذکر کرد و گفت: همچنین در زمینه اعتباربخشی بین المللی برخی دانشگاههای کشور پیشرو هستند که لازم است به سایر دانشگاهها برای ورود به این عرصه کمک کنند.

وی تاکید کرد: اعتباربخشی و رتبه بندی های بین المللی است که باعث می شود دانشجویان خارجی جذب دانشگاههای ما شوند و اگر دانشگاههای ما اعتباربخشی نشوند تا چند سال آینده از چرخه علمی بین المللی خارج می شوند.

دکتر لاریجانی گفت: توسعه بین المللی دانشگاه محدود به حوزه خاصی نیست و همه معاونت ها و حوزه ریاست دانشگاه باید در این امر مشارکت فعال داشته باشند.

وی شرکت حدود 600 نفر در آزمون های بین المللی در سال جاری در کشور، ارتقای روش ارزشیابی دانشگاههای خارجی، ارتقای روش ارزیابی دانش آموختگان مقاطع تخصصی دانشگاههای خارجی، ایجاد تسهیلات برای تحصیل دانشجویان خارجی در مقاطع تخصصی در کشور را از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه بین المللی آموزش علوم پزشکی برشمرد و گفت: دانشگاههای علوم پزشکی باتوجه به بسترهایی که دارند می توانند با مجوز وزارت بهداشت از ظرفیت های مازاد خود برای جذب دانشجوی خارجی استفاده کنند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ماموریت داده شده تا نقشه راه بین المللی سازی آموزش علوم پزشکی را ترسیم کند، گفت: پیش نویس اولیه این نقشه با راهبردهای مشخص تهیه شده و دانشگاههای علوم پزشکی کشور می توانند به فراخور ظرفیت های موجود مسیر  خود را برای توسعه بین المللی ترسیم نمایند.

وی تاکید کرد: ایجاد مناطق آمایشی فرصت خوبی است تا با ایجاد شبکه های کاری در بین دانشگاههای منطقه زمینه را برای حرکت به سمت بین المللی شدن فراهم نماییم.


١٠:٣٧ - 1395/10/29    /    شماره : ١٣٧١٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٧٣