اخبار > دكتر سيد حسن هاشمي : نهایی شدن تحول آموزش پزشكي تا پایان سال


  چاپ        ارسال به دوست

دكتر سيد حسن هاشمي : نهایی شدن تحول آموزش پزشكي تا پایان سال

وزیر بهداشت در گردهمايي دانشجويان استعداد درخشان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور گفت: آموزش پزشکی کشور بالین محور است و آموزش برخی بیماریهای بومی در آن گنجانده نشده است.

به گزارش روابط عمومي معاونت آموزشي، دکتر سیدحسن هاشمی در جمع خبرنگاران در حاشیه گردهمایی دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه ههای علوم پزشکی کشور افزود: برنامه های های وزارت بهداشت برای تحول در نظام آموزشی بسیار مفصل است و کارهای زیادی برای آن در حال انجام است.

وی افزود: ما گام چهارم تحول در نظام سلامت را تحول در نظام آموزشی عنوان کردیم. اشکالاتی داریم که در حال برطرف کردن آن هستیم و نظام جدید هم امیدوارم قبل از پایان سال به جمع بندی برسیم و آن را اعلام کنیم.

دكترهاشمی تاکید کرد: در آموزش هیچ کار خلق الساعه و سلیقه پردازی نباید کرد، ضمن آنکه باید از الگوهای بین المللی هم نهایت استفاده را کرد.

وی درباره نقایص آموزش پزشکی کشور گفت: آموزش پزشکی کشور بالین محور است در حالی که فارغ التحصیلان ما بیشتر در مطب و یا مراکز بهداشتی و درمانی ویزیت سرپایی می کنند. در برخی از رشته ها خیلی فوق تخصصی شده است و بعضی از بیماریهای بومی در آن گنجانده نشده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: طول دوره آموزش در برخی از رشته ها به همراه تخصص و فوق تخصص خیلی طولانی است در حالی که برخی از رشته ها را مستقیم می توانیم هم در دوره های تخصصی و فوق تخصصی ایجاد کنیم و در برخی دیگر از رشته ها می توانیم دوره تخصص و فوق تخصص را در هم ادغام کنیم. مطالعات در این زمینه در حال انجام است.

وی با اشاره به تربیت پزشک خانواده گفت: برای نظام ارجاع باید پزشک خانواده را تربیت کنیم که آموزش آن با آنچه امروز در حال انجام است متفاوت خواهد بود.

دكتر هاشمی یادآور شد: شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی کار فشرده ای را در دست اقدام دارد و پس از اینکه کار این شورا نهایی شد اطلاع رسانی می شود.

وی تاکید کرد: تحول واقعی در نظام آموزش باید بدون اینکه کار سطحی و نمایشی باشد، اتفاق بیافتد.

 


١٥:٠٥ - 1394/04/12    /    شماره : ١٢١٥٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٩٧٩