اخبار > قرابت فرهنگي و مذهبي، دليل محكمي براي گسترش همكاري هاي علمي مشترك با عراق است


  چاپ        ارسال به دوست

قرابت فرهنگي و مذهبي، دليل محكمي براي گسترش همكاري هاي علمي مشترك با عراق است

گالري تصاوير

معاون آموزشي وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي در ديدار با هياتي از كشور عراق عنوان كرد: قرابت فرهنگي، ‌مذهبي، ‌اعتقادي و جغرافيايي دليل محكمي براي گسترش همكاري هاي علمي مشترك با عراق است.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی؛ هياتي از پزشكان عراقي، دكتر احمد فاضل البياتي، رئيس انجمن تخصص هاي پزشكي عراق،دكتر علي عبدالعزيز عبد علي الشاوي،رئيس دانشگاه ميسان، دكتر علي محمود صاحب الشمري،رئيس دانشگاه جابرابن حيان و دكتر زاهده احمد دخيل، وابسته فرهنگي جمهوري عراق در ايران با دكتر باقر لاريجاني،معاون آموزشي وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي ديدار و گفت و گو كردند.

در اين ديدار كه با حضور دكتر  سيد محمد اكرمي، مشاور مدير كل امور بين الملل وزارت بهداشت، دكتر سيد علي حسيني، رئيس مركز امور هيات علمي معاونت آموزشي وزارت بهداشت، دكتر شهرام اجتماعي مهر، رئيس مركز خدمات آموزشي معاونت آموزشي وزارت بهداشت و دكتر نيما رضايي، مشاور معاون آموزشي در امور بين الملل برگزار شد، دكتر لاريجاني به تاريخچه آموزش پزشكي در ايران اشاره كرد و گفت: تاسيس دانشكده پزشكي در مدرسه دارافنون در سال 1313 و تفكيك وزرات خانه هاي علوم و بهداشت در سال 1364 سبب شد تا وزارت بهداشت توجه بيشتري به مبحث آموزش رشته هاي علوم پزشكي معطوف دارد.

معاون آموزشي وزارت بهداشت با مروري بر وضعيت كنوني آموزش پزشكي در ايران اظهار كرد: تعداد 50 دانشگاه علوم پزشكي در سطح كشور با 16952 عضو هيات علمي و 190 هزار دانشجوي رشته هاي علوم پزشكي مشغول به فعاليت هستند و همچنين نسبت دانشجویان تحصیلات تكمیلی به كل دانشجویان از سال تحصیلی 1388 تا 1392  با رشد قابل توجهی همراه بوده است.

 
وی ادامه داد: تعداد رشتههاي مصوب در مقطع دكتراي تخصصي از سال1373 تا 1392  در دانشگاه های علوم پزشکی روند افزایشی داشته است و به ازای هر 10 هزار نفر جمعیت، 10 پزشک، 15 پرستار، 2 دندانپزشک و 2 داروساز تربیت شده اند.

دكتر لاريجاني به سياست هاي كلي نظام سلامت ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: 4 مورد از 14 سياست كلي حدود30%   به طور مستقيم ناظر به حوزه آموزش علوم پزشكي و 3 مورد از سياست هاي كلي نيز ناظر به مقوله آموزش عمومي و ارتقاي سواد سلامت در جامعه است، در این میان ادغام آموزش پزشكي در نظام ارائه خدمات مورد تأكيد قرار گرفته است كه به طور خاص در دستور كار معاونت آموزشي وزارت بهداشت قرار دارد.

وي در ادامه سخنان خود به مروري بر مهمترين اقدامات و دستاوردهاي كشور در عرصه آموزش پزشكي پرداخت و افزود: تجربه ادغام آموزش علوم پزشكي در نظام ارائه خدمات، تدوین نقشۀ جامع علمي كشور که مجموعه اي جامع، هماهنگ و پويا از مباني، اهداف، سياست ها و راهبردها، ساختارها و الزامات تحول راهبردي علم و فناوري مبتني بر ارزش هاي اسلامي و آينده نگر است، نقشه تحول نظام سلامت جمهوري اسلامي ايران که مجموعهاي از سياستها و الزامات برنامهريزي تحول راهبردي نظام سلامت است، اعتباربخشی و بازنگری برنامههای درسی در آموزش پزشکی، استقرار مراکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی، از جمله این اقدامات در دهه های اخیر است.

نقشه جغرافيايي علوم پزشكي در ايران، كسب رتبه 17 توليدات علم در جهان و رتبه اول در خاورميانه در پايگاه اطلاعاتي اسكوپوس، روند افزايشي تعداد فوق تخصصين، اعضاي هيات علمي، و فارغ التحصيلان رشته پزشكي در سال هاي اخير از ديگر مواردي بود كه دكتر لاريجاني در سخنان خود به آنها اشاره كرد.

دكتر لاريجاني در پايان خاطر نشان كرد: به دلايل مختلفي براي همكاري با عراق اعلام آمادگي مي كنيم چرا كه عراق از نظر فرهنگي، مذهبي، اعتقادي و جغرافيايي بسيار به ايران نزديك است و به همين منظور مي توانيم دانشجويان عراقي را كه قصد ادامه تحصيل در ايران دارند،حمايت كنيم.

دكتر لاريجاني از تيم مدير كل امور بين الملل وزارت بهداشت خواست تا با ارائه يك بسته مناسب، طراحي برنامه عملياتي جهت همكاري هاي آموزشي به هيات عراقي كمك كنند.


١٣:٠٢ - 1394/05/13    /    شماره : ١٢٢٦٤٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٠