اخبار > معاون آموزشی وزارت بهداشت: اعتباربخشی موسسات آموزشی از ملزومات ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی است


  چاپ        ارسال به دوست

معاون آموزشی وزارت بهداشت: اعتباربخشی موسسات آموزشی از ملزومات ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی است

دکتر لاریجانی تفویض ماموریت های روشن به محیط را یکی از اهداف مصوبه آمایش سرزمینی برشمرد و گفت: برای تحقق این امر لازم است از طریق ساز و کارهایی مانند اعتباربخشی موسسات آموزشی از استاندادسازی فرایندها در دانشگاههای علوم پزشکی اطمینان حاصل نماییم.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در کارگاه توجیهی استانداردهای اعتباربخشی موسسات آموزش عالی علوم پزشکی که در روز دوشنبه 17 اسفند 1394 در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، مصوبه آمایش سرزمینی را یکی از نقاط عطف آموزش علوم پزشکی کشور برشمرد و گفت: با گذشت تنها چند ماه از اجرای این مصوبه در وزارت بهداشت شاهد ساماندهی گسترش های حوزه آموزش علوم پزشکی کشور هستیم.

دکتر لاریجانی به برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: اجرای این برنامه ها در قالب ماموریت های روشن به مناطق آمایشی کشور سپرده شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: مهمترین هدفی که در برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی کشور دنبال می شود ترویج گفتمان علمی در سطح دانشگاههای علوم پزشکی کشور است و این امر مستلزم مشارکت کلیه دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی در اجرای این برنامه ها است.

دکتر لاریجانی از فرایند اخذ بازخوردهای محیطی درخصوص برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: این برنامه ها در طول اجرا و با دریافت بازخورد از دست اندکاران امر به طور مرتب مورد بازبینی قرار می گیرد  و ارتقا می یابد.  

وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه مناطق آمایشی کشور گفت: از زمان تشکیل این دبیرخانه ها مسئولین دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در مناطق طی جلسات متعددی پیرامون مسائل آموزش علوم پزشکی به بحث و گفتگو نشسته اند و این موضوع می تواند زمینه های تغییرات بزرگی در آموزش علوم پزشکی را فراهم آورد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به تاکیدات مقام معظم رهبری بر بحث آمایش سرزمینی و ماموریت گرایی در دانشگاههای علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: هدف این است که بسیاری از امور قابل واسپاری حوزه آموزش به دانشگاهها محول گردد و این امر نیازمند ایجاد ظرفیت های لازم در دانشگاههای علوم پزشکی است.

دکتر لاریجانی گفت: برای ارتقای کیفیت در آموزش علوم پزشکی کشور لازم است ابتدا از ظرفیت های محیطی برای اجرای ماموریت ها اطمینان حاصل شود و اعتباربخشی موسسات آموزشی مسیری است که در آن ضمن رضد نقاط قوت و چالش های دانشگاهها در آموزش علوم پزشکی، زمینه های برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت آموزش در دانشگاهها را نیز فراهم می آورد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: تنها هدفی که در بحث اعتباربخشی موسسات آموزشی دنبال می شود این است که دانشگاهها در مسیر ارتقای کیفیت آموزش حرکت کنند و به استانداردهای جانی دست یابند.

وی با بیان ظرفیت هایی که در سراسر مناطق کشور وجود دارد گفت: اگر بخواهیم دانشگاهها رشد کنند باید از ظرفیت مناطق آمایشی بهره برداری کنیم و با تشکیل شبکه های درون منطقه ای بخشی از اختیارات وزارت بهداشت را به محیط واگذار نماییم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه زمانی می شود تفویض اختیار کرد که اطمینان حاصل کنیم دانشگاهها در راستای استانداردها حرکت می کنند، ابراز امیدواری کرد که در آینده ای نزدیک شاهد ارتقای سطح آموزش علوم پزشکی در کلیه دانشگاههای علوم پزشکی کشور باشیم. 

خبر: ز.خیری


٢٠:٢١ - 1394/12/18    /    شماره : ١٢٩٩٥٠    /    تعداد نمایش : ١٠٥٦