اخبار > نقشه تحول علوم پایه پزشکی/ راهبرد ارتباط علوم پایه و بالینی


  چاپ        ارسال به دوست

نقشه تحول علوم پایه پزشکی/ راهبرد ارتباط علوم پایه و بالینی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی گفت: مسئولین این شورا باید نیازهای آینده کشور در حیطه علوم پایه پزشکی را به صورت دقیق رصد کنند و برمبنای ظرفیت های این حیطه در راستای تحول و نوآوری در آموزش علوم پایه گام بردارند.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی به روند تدوین و اجرایی سازی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در مدت کوتاهی که از ابلاغ این برنامه ها به دانشگاهها می گذرد سعی شده گفتمان مشترکی در حوزه تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی در بین دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی کشور ایجاد شود.

دکتر لاریجانی با اشاره به حجم بالای امور روزمره آموزش علوم پزشکی در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی گفت: اجرای برنامه های تحول و نوآوری در همین مراحل ابتدایی نیز کمک زیادی به تسهیل امور جاری نموده است و امیدواریم دانشگاههای علوم پزشکی کشور امور جاری و امور مربوط به تحول آموزش را همزمان پیش ببرند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم حرکت به سمت مرجعیت علمی در علوم پایه اظهار داشت: لازم است متناسب با ظرفیت ها و امکانات موجود به برخی زمینه ها توجه ویژه ای شده و حرکت به سمت تحول در آموزش علوم پایه به صورت هدفمدار پیش رود.

دکتر لاریجانی با تاکید بر ارتقای آموزش پاسخگو در حیطه علوم پایه از اعضای شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی خواست از طریق رصد دقیق نیازهای آینده کشور به منابع انسانی در این حوزه، نقشه را توسعه منابع انسانی علوم پایه پزشکی را تدوین نمایند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به مناطق آمایشی کشور به عنوان بستری مناسب برای اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: باتوجه به ماموریت های واسپاری شده به مناطق آمایشی همکاری خوبی در بین دانشگاههای مستقر در این مناطق ایجاد شده است و امیدواریم در سال آتی شاهد نتایج این همکاری ها در تحول آموزش علوم پزشکی باشیم.

دکتر لاریجانی شرایط پسابرجام را فرصت خوبی برای گسترش بین المللی آموزش علوم پزشکی کشور ذکر کرد و گفت:‌ سامانه Education Iran راه اندازی شده و دانشگاههای علوم پزشکی کشور با قرار دادن اطلاعات در این سامانه فرصت های تحصیلی کشور را در حیطه های مختلف علوم پزشکی به دنیا معرفی می نمایند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به اهمیت بحث اعتباربخشی در سطح ملی و بین المللی اشاره کرد و گفت: دستورالعمل اعتباربخشی دانشگاهها و موسسات آموزش علوم پزشکی ابلاغ شده و تا خرداد ماه کلیه دانشگاههای علوم پزشکی کشور اعتباربخشی خواهند شد.

وی افزود: این اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که دانشگاههای علوم پزشکی کشور در حیطه آموزش اعتباربخشی می شوند و در مرحله ابتدایی کار دانشگاهها اعتباربخشی داخلی می شوند. هدف از این مرحله محرز شدن نقاط قوت و چالش های عملکردی دانشگاهها و موسسات آموزشی برای مسئولین آن و تلاش در جهت ارتقاء سطح کیفیت آموزش علوم پزشکی در کشور است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای تقویت زیرساخت های توسعه رشته های علوم پایه پزشکی گفت: امیدواریم به زودی ترجمان برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی در حیطه علوم پایه پزشکی تدوین گردد و در آینده ای نزدیک شاهد تحولات چشمگیری در این حیطه باشیم.  

خبر: ز.خیری


١٧:٣٧ - 1394/12/09    /    شماره : ١٢٩٦٩١    /    تعداد نمایش : ١٠٢٢