اخبار > دکتر لاریجانی: برنامه های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی روح تازه ای در کالبد آموزش علوم پزشکی کشور دمیده است


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر لاریجانی: برنامه های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی روح تازه ای در کالبد آموزش علوم پزشکی کشور دمیده است

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت در جمع مسئولین دانشگاه های کلان منطقه یک آمایشی کشور گفت: تدوین برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی و ماموریت گرایی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در راستای این برنامه ها نویدبخش حرکت علوم پزشکی کشور به سمت مرجعیت علمی در منطقه و جهان است.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست دبیرخانه منطقه آمایشی 1 که با حضور مسئولین دانشگاههای علوم پزشکی مازندران، بابل، سمنان، گیلان، گلستان و شاهرود در روز پنجشنبه  29 بهمن 1394 برگزار شد به روند تدوین و اجرایی سازی برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اشاره و از جمله محورهای مهم این برنامه ها، نهادينه سازي رويكرد آموزش پاسخگو در نظام سلامت، گسترش عدالت در آموزش عالي سلامت، تمركز بر علوم و فناوري هاي نوين، حضور در عرصه هاي آموزشي منطقه اي و جهاني و نهادينه سازي اخلاق حرفه اي را ذکر کرد.

دکتر لاریجانی افزود: در اين برنامه ها به بهره مندي از فناوري هاي نوين در آموزش عالي سلامت، ارتقاي منابع انساني بخش آموزش عالي سلامت، تمركز زدايي در نظام آموزش عالي سلامت، خلق ثروت دانش بنيان در عرصه آموزش عالي سلامت و توليد و بومي سازي شواهد معتبر علمي براي ارتقاي آموزش عالي سلامت نيز توجه ويژه اي شده است.

معاون آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به برخي دستاوردهاي علمي كشور طي دهه هاي گذشته گفت: اين شواهد نشان مي دهد بسترهاي مناسبي براي دستيابي كشور به مرجعيت علمي در منطقه و جهان در برخي حوزه ها وجود دارد و لازم است با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص كسب مرجعيت علمي در حيطه هاي مختلف دانش نقشه راه روشن و آينده نگارانه اي در مسير كسب مرجعيت طراحي شود.

دكتر لاريجاني به راه اندازي تخصص پزشك خانواده اشاره كرد و گفت: رشته تخصصي پزشك خانواده در ۸ دانشگاه علوم پزشكي در سراسر كشور از سال جاري با ۷۰ نفر پذيرش دستيار آغاز شده است.

وي يكي از ابعاد آموزش پاسخگو در نظام سلامت را تلاش براي تامين نيازهاي كشور به منابع انساني كارآمد ذكر كرد و افزود: با توجه به كمبود نیرو در برخی رشته ها،‌ تربیت نیروهای مورد نیاز نظام سلامت به عنوان يكي از اولويت هاي مهم وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است.

معاون آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به پتانسيل هاي بالا در منطقه شمال كشور و همدلي و همراهي كه بين روساي دانشگاههاي منطقه ۱ آمايش وجود دارد خاطرنشان كرد : با توجه به بستري كه براي تحول در آموزش علوم پزشكي كشور فراهم شده انتظار مي رود ترجمان بسته هاي تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشكي در كليه رشته هاي علوم پزشكي كشور تدوين گردد و به عنوان نقشه راهي روشن براي اين رشته ها ملاك عمل قرار گيرد.

گفتني است در اين نشست ضمن برگزاري جلسات كارگروه هاي سياست گذاري با حضور روساي دانشگاه هاي كلان منطقه يك آمايش آموزش عالي سلامت كشور و معاونين و مديران آموزشي دانشگاه هاي منطقه ، برنامه عملياتي تحول و نوآوري آموزش عالي سلامت منطقه يك آمايش آموزش عالي سلامت كشور تصويب شد.


١١:١٦ - 1394/12/03    /    شماره : ١٢٩٥٠٥    /    تعداد نمایش : ٧١٩