اخبار > حفظ استعدادهای درخشان در داخل کشور در برنامه ریزی حوزه سلامت


  چاپ        ارسال به دوست

حفظ استعدادهای درخشان در داخل کشور در برنامه ریزی حوزه سلامت

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

معاون آموزشی وزارت بهداشت با حضور در مراسم تجلیل از برگزیدگان آزمون سراسری سال 1394 و بیستمین المپیاد علمی دانشجویی کشور، استعدادهای برتر کشور را سرمایه های ملی خواند و گفت: می بایست با گسترش آموزش عالی سلامت شرایط تحصیل این عزیزان در داخل کشور را فراهم کنیم تا در آینده ای نزدیک منشاء تحولات چشمگیری در کشور باشند.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در مراسم تجلیل از برگزیدگان آزمون سراسری سال 1394 و بیستمین المپیاد علمی دانشجویی کشور که در روز یکشنبه 25 بهمن 1394 برگزار شد گفت:‌ امروز حدود 5 میلیون دانش آموز به عنوان آینده سازان کشور در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند که آمار داوطلبین کنکور نشان دهنده علاقه نوجوانان و جوانان این کشور به حوزه سلامت می باشد.

دکتر لاریجانی با اشاره به 18 هزار دانشجو که در رشته های علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند، بیان کرد: با افزایش 30 برابری ظرفیت آموزش عالی،‌ طی 10 سال گذشته امید به تحصیل در جامعه ارتقا یافته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت پاسخگویی به نیازهای جامعه را ماموریت  اصلی نظام آموزش عالی سلامت برشمرد و افزود:‌ سعی بر این است که بسترهای مناسبی برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در مقاطع مختلف فراهم آید.  

وی اضافه کرد: در حال حاضر که کشورهای مختلف با جاذبه های گوناگون اقدام به جذب استعدادهای برتر از سراسر دنیا می نمایند و در نظام آموزشی باید طوری برنامه ریزی کنیم که استعدادهای برتر کشور که سرمایه ملی هستند تکریم شده و ‌شرایط تحصیل و پیشرفتشان در داخل کشور فراهم گردد.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی تدوین شده و توسعه کمی و کیفی آموزش علوم پزشکی در قالب مناطق آمایشی و متناسب با نیازهای کشور در دست پیگیری است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گسترش تحصیلات تکمیلی و رشته های تخصصی و فوق تخصصی علوم پزشکی را از محورهای مهم تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی ذکر کرد و گفت: امیدواریم در چندسال آینده استعدادهای درخشان کشور در کلیه مقاطع در داخل کشور تحصیل نمایند.

دکتر لاریجانی گفت: گسترش روابط بین الملل و معرفی ظرفیت های آموزش علوم پزشکی به دانشجویان خارجی از دیگر محورهای برنامه های تحول و نوآوری است و با راه اندازی سامانه Education Iran دانشگاهها برنامه های آموزشی خود را در این سامانه قرار داده اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تسهیلات آموزشی استعدادهای درخشان در برنامه های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی خبر داد و افزود: طرح آموزش هم زمان، طرح پزشک پژوهشگر و المپیادهای علمی حوزه علوم پزشکی از جمله  برنامه هایی است که برای استعدادهای درخشان حوزه علوم پزشکی در نظر گرفته شده است.

وی به تشکیل کمیته های حمایت از نخبگان و استعدادهای درخشان در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاهها اشاره کرد و گفت: هدف ایجاد تحرک و نشاط علمی در بین دانشجویان حوزه علوم پزشکی کشور است.

دکتر لاریجانی گفت: تحول در آینده علوم پزشکی کشور به دست استعدادهای برتر این حوزه صورت خواهد گرفت و با شرایطی که در دوره پسابرجام مهیا شده،‌توجه به پژوهش و فناوری سلامت در آموزش علوم پزشکی همزمان با تحولات ساختاری در دانشگاه های علوم پزشکی می تواند دانشگاهها را به سمت دانشگاه های کارآفرین هزاره سوم سوق دهد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر تسهیل شرایط دانشجویان برتر در مقاطع تحصیلی بالاتر گفت: دانشگاه های آینده دانشگاه هایی مدرن با شبکه های توسعه علم و فناوری هستند که برای حل مشکلات نظام سلامت نیازمند استعدادهای درخشان کشور می باشند. 

خبر: ز.خیری

 


١٦:١٣ - 1394/11/26    /    شماره : ١٢٩٢٩٦    /    تعداد نمایش : ١٠٥٦